Skip to content

Функціонування трансмісійної системи автомобіля передбачає постійне тертя металевих деталей між собою, що призводить до надмірного нагріву та швидкого зношування. Трансмісійна олива допомагає захистити ці рухомі деталі: зменшує тертя та відводить від них тепло. Періодична зміна трансмісійної оливи у вашому автомобілі — це важлива частина технічного обслуговування, завдяки чому можна суттєво продовжити термін служби вашої машини та уникнути дорогого ремонту і поломок у дорозі. 

Для чого потрібна трансмісійна олива? 

Трансмісійна олива — це мастильний матеріал, призначений для використання в автоматичних та механічних коробках передач, диференціалах, мостах і трансмісії у вашому автомобілі чи вантажівці. Олива забезпечує безперебійну роботу передач, а головне — допомагає захистити критично важливі внутрішні компоненти у трансмісійних системах автомобіля від зносу та перегріву. 

Неправильно підібрана трансмісійна олива може призвести до забруднення, корозії, стирання та забивання важливих компонентів трансмісії. Це може погіршити продуктивність автомобіля і, зрештою, призвести до дорогого ремонту. Трансмісійна олива та моторна олива — це не одне й те ж саме, і вони не взаємозамінні. Трансмісійна олива спеціально розроблена для використання на передачах. Ну а моторна олива, як ви здогадалися, — виключно для двигунів. 

Як підібрати трансмісійну оливу саме для мого авто?  

Перш за все, перечитайте інструкцію з експлуатації авто. Особливості трансмісійної системи у різних автомобілях відрізняються. Використання неправильної оливи може призвести до збою у роботі і навіть поломки важливих запчастин. Тож вкрай важливо використовувати оливу, що відповідає рекомендаціям виробника вашого автомобіля. 

Американський інститут нафти класифікує трансмісійні мастильні матеріали за загальною продуктивністю, і трансмісійні оливи GL-4 та GL-5 є найбільш поширеними на ринку. Переважна більшість автомобілів потребує трансмісійної оливи GL-4. Для великовантажних авто та машин з високими експлуатаційними характеристиками, як-от вантажівок та спортивних авто, може знадобитися олива GL-5.

Що станеться, якщо я поміняю трансмісійну оливу, рекомендовану виробником? 

Якщо ви не будете слідувати рекомендаціям виробника, це може призвести до серйозного пошкодження трансмісії автомобіля та інших редукторних систем. Ви навіть ризикуєте спровокувати необхідність заміни запчастин та ремонту трансмісії зі значними грошовими витратами.
Втім, з часом трансмісійна олива стає непридатною. Ручна трансмісія та інші трансмісійні системи функціонують таким чином, що відбувається постійний контакт металевих частин. Природне тертя «розмелює» ці рухомі частини, і крихітні металеві частинки повільно накопичуються у  трансмісійній оливі. Ці фактори врешті-решт погіршують змащувальні якості  оливи, тому, якщо її періодично не зливати та не замінювати, це скоротить термін служби трансмісії. 

 

Як часто потрібно замінювати трансмісійну оливу? 

У першу чергу скористайтеся інструкцією по експлуатації вашого авто. Як правило, якщо ви використовуєте автомобіль у звичайних умовах, замінювати трансмісійне масло слід кожні 48 000 — 80 000 км для автомобілів з автоматичною коробкою передач і щоразу в інтервалі від 96 000 до 160 000 км для автомобілів з механічною трансмісією. Якщо ж ваш автомобіль регулярно піддається важким випробуванням — буксируванню або їзді по бездоріжжю, можливо, вам доведеться міняти оливу кожні 24 000 км.

Як визначити, що трансмісійну оливу час замінити?

Зверніть увагу на те, як поводиться коробка при перемиканні передач —  ковзає чи стукає? Дивні запахи гару, так само, як звуки скреготу або вищання, вказують, що трансмісійну оливу час замінити. Також стежте, щоб не було витоків, оскільки вони можуть свідчити про забруднення оливи. Якщо ваша трансмісійна олива темна або неоднорідна, її слід замінити. Нарешті, якщо у вас загорівся "check engine" (індикатор «перевірте двигун») на панелі приладів — це завжди ознака того, що щось під капотом вимагає вашої негайної уваги.